Model Number : 42BYGH48
Place of Origin : Shenzhen
MOQ : 30pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 1000pcs per week
Delivery Time : 3-5 working days
Packaging Details : Support Customized
Name : Stepper Motor
Model : 42BYGH48
Length : 48MM
Torque : 0.45N.m
Current : 1.7A
Weight : 370g
Condition : 100%new
Lead time : 3-5 working days
42BYGH48 Length 48mm 3D Printer Motors Nema 17 1.7A Current
Nema 17 42BYGH48 Stepper Motor Length 48MM 3D Printer Motors
Characteristics of 42BYGH48 Stepper Motor
1. The length is 48MM
2. The torque of stepper motor is 0.5N.m.
3. Its current is 1.7A
4. Shaft diameter :5MM, D type shaft;
5. Shaft length : 20mm/23mm
6. Weight: 370g
Parameters of 42BYGH48 Stepper Motor
| Product Name | Stepper Motor |
| Length | 48MM |
| Torque | 0.5N.m |
| Current | 1.7A |
Integration&Inspection
Car/Express/Air Cargo
Customers aslo ask us to put LOGO, pack list, fragile reminder or free shipping on the carton
Train/Sea Cargo
Our packing house has enough space to store our customers' packages, and ship by sea
The Time to Receive Your Items
There are two key factors which will affect the time you receive your items
1) Item processing time
If you only buy JH stock, we can ship out in 3-5 working days
2) Shipping method you choose
Your own forwarder in China 1-3 working days
DHL&TNT&UPS&Fedex: 3-7 working days
EMS: 6-10 working days
Airport to Airport: 8-10 working days
Train Shipment: 20-25 working days
Sea Shipment: 25-30 working days
Packaging service
JH always believe in work and grow together with our customers
Receiving&Sorting
Our packing house will sort carefully by date, customer name and customer provided code
Special Packing
Free VIP Storage
Main Market
South America
Eastern Europe
Southeast Asia
Middle East
Africa
Business Type
Manufacturer
Exporter
42BYGH48 Length 48mm 3D Printer Motors Nema 17 1.7A Current Images |